SUCHA ZABUDOWA.


   Fachowo nazywa się to montaż systemów suchej zabudowy - potocznie regipsy, zabudowy g-k itd.
Główni producenci to Rigips, Knauf i dawny Lafarge. Każdy z nich posiada własne nazwy podobnych rozwiązań zawarte w pięciuset stronicowych książkach formatu A4.
Każdy prowadzi własne szkolenia, szkoły i wydaje własne certyfikaty, bez których na duże inwestycje nie ma się wstępu.
   Posiadam podstawowe uprawnienia od firmy Knauf. Poza tym lubię to robić.
   Z obserwacji wiem, że większość wykonawców na lokalnym rynku nie przywiązuje wagi do wytycznych firm produkujących te produkty i nie zna nawet podstawowych systemów i elementów. Jakoś tam to robią, jakoś się to trzyma, klient się nie zna. Pytanie - czy tak powinno być ?

   Często zadawane pytanie to jak szpachlowane będą płyty? Obowiązuje cztery podstawowe stopnie szpachlowania płyt g-k.
W skrócie stopnie jakości szpachlowania to Q1, Q2, Q3, Q4. Każdy producent i norma mają podobne oznaczenia.
Q1 to w zasadzie jednokrotne szpachlowanie stosowane pod przyklejanie glazury i pod pierwszą warstwę płyt przy podwójnym płytowaniu.
Q2 to szpachlowanie dwukrotne tylko połączeń płyt.
Q3 to szersze szpachlowanie połączeń lub jednokrotne szpachlowanie całych płyt dla zamknięcia porów po wcześniejszym zrobieniu łączeń w Q2.
Q4 to najdokładniejsze szpachlowanie conajmniej dwukrotne całej powierzchni płyt po wcześniejszym zrobieniu łączeń w Q2. Niemal całkowicie wyklucza istnienie odrysów i niepożądanych efektów na skutek oświetlenia.
Dokładniej opisałem to w zakładce szpachlowanie .
W Niemczech często spotykałem się z tak zwanym stiukowaniem czyli szpachlowaniem cztero-pięciokrotnym, do skutku aż uzyska się powierzchnię, która nie wymaga tarcia. Tyle, że tam pracuje się na godziny, bo oni tam myślą, że jak ktoś robi na akord, to nie zrobi dokładnie.
   My jakość Q4 uzyskujemy agregatem natryskowym, gotową masą polimerową po wcześniejszym zrobieniu łączeń. Zapewnia mi to najlepszy efekt, a próbowałem już wielu metod i materiałów.